University of Mississippi Faculty Senate Committees

University of Mississippi Faculty Senate 2016-2017 Committees

 

Executive Committee

Officers
Senate Chair:
Brice Noonan (Biology)
Vice Chair: Stacey Lantagne (Law)
Secretary: Meagen Rosenthal (Pharmacy Administration)
Past Chair: Michael Barnett (Theatre Arts)

Chair of Committee on Academic Instructional Affairs: Michelle Emanuel (Library)
Chair of Committee on Academic Conduct: Vivian Ibrahim (History)
Chair of Committee on Development & Planning: Peter Reed (English)
Chair of Committee on Finance & Benefits: Travis King
(Pharmacy Practice)
Chair of Committee on Governance: Mary Roseman (Nutrition & Hospitality Management)
Chair of Committee on Research & Creative Achievement
: Patrick Curtis (Biology)
Chair of Committee on University Services: Katie McKee (English)

Academic Instructional Affairs

James Bos (Philosophy & Religion)
Michelle Emanuel (Library)
Stephen Fafulas (Modern Languages)
Tossi Ikuta (Communication Sciences & Disorders)
Rosemary Oliphant-Ingham (Teacher Education)
Eric Lambert (Legal Studies)
Chris Mullen (Civil Engineering)
Roy Thurston (Teacher Education)

Academic Conduct

Dennis Bunch (Leadership & Counselor Education)
Vivian Ibrahim (History)
Minjoo Oh (Sociology & Anthropology)
Tejas Pandya (Mechanical Engineering)
Breese Quinn (Physics & Astronomy)
Christina Torbert (Library)
Mark Van Boening (Economics)
Debora Wenger (Journalism)

Development & Planning

Kris Belden-Adams (Art & Art History)
Javier Boyas (Social Work)
Sumali Conlon (Management Information Systems)
Zachary Guthrie (History)
Peter Reed (English)
Jarod Roll (History)
Sandra Spiroff (Mathematics)
William Sumrall (Teacher Education)
Chalet Tan (Pharmaceutics)

Finance & Benefits

Travis King (Pharmacy Practice)
Rory Ledbetter (Theatre Arts)
Marcos Mendoza (Sociology & Anthropology)
Rachna Prakash (Accountancy)
Zia Shariat-Mendar (BioMolecular Sciences)
Feng Wang (Computer & Information Science)
Mark Walker (Finance)

Governance

Antonia Eliason (Law)
Mary Hayes (English)
Andrew O'Reilly (Geology)
Mary Roseman (Nutrition & Hospitality Management)
Christian Sellar (Public Policy Leadership)
Randy Wadkins (Chemistry)
Alex Yakovlev (Electrical Engineering)

Research & Creative Achievement

Aileen Ajootian (Classics)
Patrick Alexander (African American Studies)
Patrick Curtis (Biology)
Amy Gibson (Library)
Vishal Gupta (Management)
Marilyn Mendolia (Psychology)
Thomas Peattie (Music)
Esteban Urena-Benavides (Chemical Engineering)

University Services

Ben Jones (Political Science)
Paul Loprinzi (Health, Exercise Science & Recreation Management)
Katie McKee (English)
Alysia Buroton Steele (Journalism)
Sara Wellman (Modern Languages)
Lifeng Yang (Marketing)